Телефонний зв’язок «гаряча лінія» – відповіді на актуальні питання

Днями в ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві відбувся сеанс телефонного зв’язку «Гаряча лінія» із  заступником Голови Комісії з реорганізації ДПІ у Подільському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, заступником начальника ДПІ ГУ Мін доходів у м. Києві Яременко Світланою Іванівною на тему: «Упередження фактів виплати заробітної плати в «конвертах»».

Наводимо перелік запитань, які були поставлені платниками податків:

1. Яким чином громадянин може повідомити податкову інспекцію про протиправні дії роботодавця щодо виплати зарплати в «конвертах»?

Про факти порушення роботодавцем трудового законодавства в частині оплати праці, використання праці нелегалів та виплати заробітної плати в «конвертах» тощо, громадяни можуть повідомити начальника управління доходів і зборів з фізичних осіб ДПІ у Подільського районі ГУ ДФС у м. Києві Пелих Світлану Юріївну за тел. 425-81-67  або особисто звернутись до неї зі своїми проблемами з питань застосування трудового законодавства в робочі дні з 9 до 18 години (в п’ятницю – до 16 год. 45 хв.) за адресою: Київ, вул. Турівська, 12 тел.425-81-67.

2. Яку відпо­відальність за законом несе роботодавець, що порушує трудове зако­нодавство і використо­вує не задекларовану працю?

Для роботодавців-порушників українське законодавство передба­чає адміністративну та кримінальну відпові­дальність. Згідно з Ко­дексом законів про адмі­ністративні правопору­шення, в разі порушення трудового законодав­ства, в тому числі відмо­ви укласти трудовий до­говір з працівником, на роботодавця накладаєть­ся штраф у розмірі від 30 до 100 неоподатковува­них мінімумів доходів громадян.

3. Чим загрожує працівникові отримання зарплати «в конверті»?

Працівники, які отримують заробітну плату в «конвертах», як свідчить практика, зазвичай стикаються з наступними проблемами:

- відмова у виплаті належної заробітної плати через виникнення конфлікту з роботодавцем;

- відмова в оплаті щорічної відпустки або компенсації за неї;

- неможливість отримання повної або часткової компенсації за лікарняним листком;

- втрата права на соціальне забезпечення в разі безробіття, народження дитини тощо;

- низька пенсія через те, що перерахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування відбувалось не в повному обсязі;

- позбавлення соціального захисту в разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

4. Яку роботу проводять податківці по припиненню виплат зарплати «в конвертах»?

Для захисту інтересів громадян та їх соціальної забезпеченості в органах податкової служби проводиться ряд заходів, які направлені на викорінення стереотипу оплати праці без оформлення працівників, сплати їм мінімальної зарплати та уникнення від перерахунків до бюджету. 

Фахівці відділу контрольно-перевірочної роботи управління оподаткування фізичних осіб постійно проводять перевірки підприємств з питань виявлення тих роботодавців, які використовують працівників без належного оформлення трудових відносин, яке передбачено чинним трудовим законодавством. 

Крім того, фізичні особи - підприємці та керівники підприємств, які згідно форми № 1ДФ перераховують в бюджет незначні суми запрошуються на співбесіди щодо недопущення виплати заробітної плати «у конвертах», де пропонується надати пояснення причин низького рівня заробітної плати на підприємстві. 

5. Які штрафні санкції застосовуються органом ДФС за не дотримання працедавцем законодавства щодо укладення трудового договору, не оформлення трудових відносин з працівниками?

У разі виявлення під час перевірки фактів не дотримання працедавцем (податковим агентом) законодавства щодо укладення трудового договору, не оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), якщо ці дії призвели до порушення таким працедавцем правил нарахування, утримання та сплати в бюджет податку на доходи фізичних осіб, а також порядку подання інформації про фізичних осіб – платників податків, орган ДФС визначає суму податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб. За результатами розгляду матеріалів перевірки, керівником органу ДФС (його заступником) приймаються відповідні податкові повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій, передбачених статтею 123 та статтею 119 Податкового кодексу України.

Крім цього, уповноважені на те посадові особи органів ДФС за неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення ДФС за встановленою формою відомостей про доходи громадян, притягають винних осіб до адміністративної відповідальності згідно зі статтею163 прим. 4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У разі встановлення фактів умисного ухилення від сплати податків, зборів, платежів винні особи, у порядку визначеному законодавством, притягаються до кримінальної відповідальності, передбаченої статтею 212 Кримінального кодексу України.

 ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м.Києві

Перейти до спискуВерсiя для друку

 

                          


Інформація про місця укриття населення в підземному просторі Подільського району міста Києва у разі виникнення надзвичайної ситуації техногенного, природнього та воєнного характеру станом на 06.05.2024