Узагальнююча податкова консультація щодо оподаткування податком на прибуток операцій з відступлення права вимоги (факторингу)

Операції з відступлення права вимоги належать до операцій особливого виду, для яких п. 153.5 ст. 153 Податкового кодексу визначені спеціальні правила оподаткування.

З метою оподаткування платник податку веде облік фінансових результатів операцій від проведення операцій з продажу (передачі) або придбання права вимоги зобов'язань у грошовій формі за поставлені товари, виконані роботи чи надані послуги третьої особи, зобов'язань за фінансовими кредитами, а також за іншими цивільно-правовими договорами.

При першому відступленні зобов'язань витрати, понесені платником податку - першим кредитором, визначаються в розмірі договірної (контрактної) вартості товарів, робіт, послуг, за якими виникла заборгованість, за фінансовими кредитами - у розмірі заборгованості за даними бухгалтерського обліку на дату здійснення такого відступлення відповідно до вимог цього Кодексу, а за іншими цивільно-правовими договорами - у розмірі фактичної заборгованості, що відступається. До складу доходів включається сума коштів або вартість інших активів, отримана платником податку - першим кредитором від такого відступлення, а також сума його заборгованості, яка погашається, за умов, що така заборгованість була включена до складу витрат згідно з вимогами цього Закону.

Якщо доходи, отримані платником податку від наступного відступлення права вимоги зобов'язань третьої особи (боржника) або від виконання вимоги боржником, перевищують витрати, понесені таким платником податку на придбання права вимоги зобов'язань третьої особи (боржника), отриманий прибуток включається до складу доходу платника податку.

Якщо витрати, понесені платником податку на придбання права вимоги зобов'язань третьої особи (боржника), перевищують доходи, отримані таким платником податку від наступного відступлення права вимоги зобов'язань третьої особи (боржника) або від виконання вимоги боржником, від'ємне значення не включається до складу витрат або у зменшення отриманих прибутків від здійснення інших операцій з продажу (передачі) або придбання права вимоги зобов'язань у грошовій формі за поставлені товари чи надані послуги третьої особи.

Враховуючи наведене, для операцій з відступлення права вимоги (у тому числі по договорах факторингу), застосовується порядок оподаткування податком на прибуток, визначений п. 153.5 ст. 153 Податкового кодексу, у разі, якщо умови договорів з відступлення права вимоги (факторингу) відповідають вимогам Цивільного кодексу.

(Наказ Міністерства доходів і зборів України «Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо оподаткування податком на прибуток операцій з відступлення права вимоги (факторингу)» від 22 листопада 2013 року N 697)

 

УЗАГАЛЬНЮЮЧА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ ЩОДО ОПОДАТКУВАННЯ ПОДАТКОМ НА ПРИБУТОК ОПЕРАЦІЙ З ВІДСТУПЛЕННЯ ПРАВА ВИМОГИ (ФАКТОРИНГУ)

У зазначеній консультації вживаються такі скорочення:

Податковий кодекс України  - Податковий кодекс;

Цивільний кодекс України - Цивільний кодекс.

 

Відповідно до п.п.14.1.255 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу відступлення права вимоги - операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.

Відповідно до ст.512 Цивільного кодексу кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Правочин щодо заміни кредитора у зобов’язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов’язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові (ст. 513 Цивільного кодексу).

Статтею 514 Цивільного кодексу передбачено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов’язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Водночас положеннями ст. 516 Цивільного кодексу передбачено, що заміна кредитора у зобов’язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов’язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником свого обов’язку первісному кредиторові є належним виконанням.

Право вимоги може бути предметом договору купівлі-продажу, якщо вимога не має особистого характеру. Положення про відступлення права вимоги застосовуються до договору купівлі-продажу права вимоги, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 656 Цивільного кодексу).

Відповідно до ст. 1077 Цивільного кодексу за договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов’язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов’язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника).

За наведеним визначенням договору факторингу, такий договір спрямований на фінансування однією стороною іншої сторони шляхом передачі у її розпорядження певної суми грошових коштів. Зазначена послуга за договором надається фактором клієнту за плату, розмір якої визначається договором.

Сторонами у договорі факторингу є фактор і клієнт. Клієнтом у договорі факторингу може бути фізична або юридична особа, яка є суб’єктом підприємницької діяльності. Фактором може бути банк або інша фінансова установа, яка відповідно до закону має право здійснювати факторингові операції (стаття 1079 Цивільного кодексу).

Операції з відступлення права вимоги належать до операцій особливого виду, для яких п.153.5 ст.153 Податкового кодексу визначені спеціальні правила оподаткування.

З метою оподаткування платник податку веде облік фінансових результатів операцій від проведення операцій з продажу (передачі) або придбання права вимоги зобов’язань у грошовій формі за поставлені товари, виконані роботи чи надані послуги третьої особи, зобов’язань за фінансовими кредитами, а також за іншими цивільно-правовими договорами.

При першому відступленні зобов’язань витрати, понесені платником податку - першим кредитором, визначаються в розмірі договірної (контрактної) вартості товарів, робіт, послуг, за якими виникла заборгованість, за фінансовими кредитами - у розмірі заборгованості за даними бухгалтерського обліку на дату здійснення такого відступлення відповідно до вимог цього Кодексу, а за іншими цивільно-правовими договорами - у розмірі фактичної заборгованості, що відступається. До складу доходів включається сума коштів або вартість інших активів, отримана платником податку - першим кредитором від такого відступлення, а також сума його заборгованості, яка погашається, за умов, що така заборгованість була включена до складу витрат згідно з вимогами цього Закону.

Якщо доходи, отримані платником податку від наступного відступлення права вимоги зобов’язань третьої особи (боржника) або від виконання вимоги боржником, перевищують витрати, понесені таким платником податку на придбання права вимоги зобов’язань третьої особи (боржника), отриманий прибуток включається до складу доходу платника податку.

Якщо витрати, понесені платником податку на придбання права вимоги зобов’язань третьої особи (боржника), перевищують доходи, отримані таким платником податку від наступного відступлення права вимоги зобов’язань третьої особи (боржника) або від виконання вимоги боржником, від’ємне значення не включається до складу витрат або у зменшення отриманих прибутків від здійснення інших операцій з продажу (передачі) або придбання права вимоги зобов’язань у грошовій формі за поставлені товари чи надані послуги третьої особи.

Враховуючи наведене, для операцій з відступлення права вимоги (у тому числі по договорах факторингу), застосовується порядок оподаткування податком на прибуток, визначений п. 153.5 ст. 153 Податкового кодексу, у разі, якщо умови договорів з відступлення права вимоги (факторингу) відповідають вимогам Цивільного кодексу.

 

Як в Податковій декларації з податку на прибуток банку відображаються операції з відступлення права вимоги, якщо банк виступає першим кредитором?

ВІДПОВІДЬ:Коротка:
Якщо при відступленні права вимоги зобов’язань першим кредитором є банк, то в Податковій декларації з податку на прибуток банку (далі - Декларація) доходи, отримані банком від відступлення права вимоги за фінансовим кредитом, відображаються у рядку 02.7 додатка ОД до Декларації.
     Сума заборгованості за фінансовими кредитами, що включається до складу витрат банка – першого кредитора при відступленні права вимоги, відображається у рядку 05.7 додатка ОВ до Декларації.
Повна:
     Порядок формування доходів та витрат при здійсненні операцій з продажу або придбання права вимоги зобов’язань врегульовано п.153.5 ст.153 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями, згідно з яким платник податку з метою оподаткування має вести облік фінансових результатів операцій від проведення операцій з продажу (передачі) або придбання права вимоги зобов’язань у грошовій формі за поставлені товари, виконані роботи чи надані послуги третьої особи, зобов’язань за фінансовими кредитами, а також за іншими цивільно-правовими договорами. 
     При першому відступленні зобов’язань витрати, понесені платником податку - першим кредитором, визначаються в розмірі договірної (контрактної) вартості товарів, робіт, послуг, за якими виникла заборгованість, за фінансовими кредитами - у розмірі заборгованості за даними бухгалтерського обліку на дату здійснення такого відступлення відповідно до вимог цього Кодексу, а за іншими цивільно-правовими договорами - у розмірі фактичної заборгованості, що відступається. До складу доходів включається сума коштів або вартість інших активів, отримана платником податку - першим кредитором від такого відступлення, а також сума його заборгованості, яка погашається, за умов, що така заборгованість була включена до складу витрат згідно з вимогами цього Закону.
     Якщо при відступленні права вимоги зобов’язань першим кредитором є банк, то в Податковій декларації з податку на прибуток банку (далі - Декларація), форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 21.12.2011 №1683, доходи, отримані банком від відступлення права вимоги за фінансовим кредитом, відображаються у рядку 02.7 «Доходи від відступлення права вимоги боргу третьої особи або виконання вимоги боржником (факторингу) згідно з пунктом 153.5 статті 153 розділу III Кодексу» додатка ОД «Доходи від операційної діяльності банківських установ» до Декларації.
     Сума заборгованості за фінансовими кредитами, що включається до складу витрат банка – першого кредитора при відступленні права вимоги, відображається у рядку 05.7 «Витрати з придбання права вимоги на виконання зобов’язань у грошовій формі за поставлені товари чи надані послуги (факторинг)» додатка ОВ «Витрати від операційної діяльності банківських установ» до Декларації.

 

 

Відступлення права вимоги і податок на прибуток

Для цілей оподаткування прибутку, згідно з п. 153.5 ст. 153 розд. III ПК України, враховується фінансовий результат від проведення операцій з продажу (передачі) або придбання права вимоги зобов'язань в грошовій формі за поставлені товари, виконані роботи або надані послуги третьої особи, зобов'язань по фінансових кредитах, а також за іншими цивільно-правовими договорами.

Звертаємо увагу, що ця норма ПК України розглядає тільки грошові варіанти операції відступлення права вимоги. Якщо об'єктом відступлення вимоги є майно, то такі операції обкладаються податком на прибуток в загальному порядку.

Грошовими зобов'язанням третьої особи можуть бут зобов'язання:

- покупця товарів, робіт послуг;

- одержувача фінансовою кредиту;

- одержувача грошової позики або поворотної фінансової допомоги.

Витрати першого кредитора при першому відступленні зобов'язань визначаються в розмірі:

- договірної (контрактної) вартості поставлених товарів, робіт, послуг, щодо яких виникла заборгованість;

- заборгованості по фінансових кредитах за даними бухгалтерського обліку на дату здійснення такого відступлення;

- фактичної заборгованості, що відступається, за іншими цивільно-правовими договорами.

До складу доходів першого кредитора включається сума коштів або вартість інших активів, отриманих від такого відступлення, а також сума заборгованості, що погашається, за умови, що така заборгованість була включена до и складу витрат згідно з вимогами ПК України.

Тобто в обмін на передане права грошової вимоги від третьої сторони перший кредитор може отримати від другого кредитора компенсацію у вигляді грошових коштів, інших матеріальних активів і, відповідно, погасити заборгованість боржника.

Норми п. 153.5 ст. 153 розд. III ПК України зумовлюють враховувати фінансовий результат операцій відступлення права вимоги і при цьому не забороняють першому кредитору при першому відступленні враховувати від'ємний фінансовий результат при визначенні об'єкту оподаткування.

Дохід першого кредитора відображається в рядку 03 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженої Наказом N 1213 (далі - Податкова декларація), і розшифровується в рядку 03.5 додатку ІД до Податкової декларації.

Витрати першого кредитора відображаються в рядку 06 Податкової декларації і розшифровуються відповідно в рядку 06.4.20 додатку IB до Податкової декларації.

Другий кредитор, який придбав право вимоги грошового зобов'язання третьої особи, має право розпорядитися придбаним правом і отримати дохід:

- або затребуванням грошового зобов'язання у третьої особи;

- або подальшим продажем (передачею) такого права вимоги наступній особі (наступне відступлення права вимоги).

Якщо доходи, отримані платником податку від наступного відступлення права вимоги зобов'язань третьої особи (боржника) або від виконання вимоги боржником, перевищують витрати, понесені таким платником на придбання права вимоги зобов'язань третьої особи (боржника), то, згідно з абзацом 3 п. 153.5 ст. 153 розд. III ПК України, отриманий прибуток включається до складу доходу платника податків.

Норми абзацу 4 п. 153.5 ст. 153 розд. III ПК України забороняють другому кредитору включати у витрати від'ємне значення результату операції відступлення права вимоги, що виникає у разі, якщо витрати на придбання права вимоги зобов'язань третьої особи (боржника) перевищують доходи від наступного відступлення права вимоги або від виконання вимоги боржником. При цьому, якщо другий кредитор здійснює одночасно інші подібні операції, отримане від'ємне значення від однієї операції не зменшує загальний прибуток, отриманий від здійснення комплексу таких операцій.

У Податковій декларації такий прибуток (додатний фінансовий результат операції наступного відступлення права вимоги) відображається в рядку 03.6 додатку ІД до Податкової декларації.

 

 

102.16
Чи може підприємство - вторинний кредитор при визначенні фінансового результату за операцією з відступлення права вимоги врахувати витрати на придбання права вимоги, якщо розрахунки з першим кредитором проводяться після виконання вимоги?
Повна:
Згідно з пп. 14.1.255 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755 – VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) відступлення права вимоги - операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.
Відповідно до п. 153.5 ст. 153 ПКУ з метою оподаткування платник податку веде облік фінансових результатів операцій від проведення операцій з продажу (передачі) або придбання права вимоги зобов’язань у грошовій форміза поставлені товари, виконані роботи чи надані послуги третьої особи, зобов’язань за фінансовими кредитами, а також за іншими цивільно-правовими договорами
При першому відступленні зобов’язань витрати, понесені платником податку - першим кредитором, визначаються в розмірі договірної (контрактної) вартості товарів, робіт, послуг, за якими виникла заборгованість, за фінансовими кредитами - у розмірі заборгованості за даними бухгалтерського обліку на дату здійснення такого відступлення відповідно до вимог ПКУ, а за іншими цивільно-правовими договорами - у розмірі фактичної заборгованості, що відступається. До складу доходів включається сума коштів або вартість інших активів, отримана платником податку - першим кредитором від такого відступлення, а також сума його заборгованості, яка погашається, за умов, що така заборгованість була включена до складу витрат згідно з вимогами цього Закону. 
Якщо доходи, отримані платником податку від наступного відступлення права вимоги зобов’язань третьої особи (боржника) або від виконання вимоги боржником, перевищують витрати, понесені таким платником податку на придбання права вимоги зобов’язань третьої особи (боржника), отриманий прибуток включається до складу доходу платника податку. 
Якщо витрати, понесені платником податку на придбання права вимоги зобов’язань третьої особи (боржника), перевищують доходи, отримані таким платником податку від наступного відступлення права вимоги зобов’язань третьої особи (боржника) або від виконання вимоги боржником, від’ємне значення не включається до складу витрат або у зменшення отриманих прибутків від здійснення інших операцій з продажу (передачі) або придбання права вимоги зобов’язань у грошовій формі за поставлені товари чи надані послуги третьої особи.
Враховуючи викладене, платник податку – вторинний кредитор має включити до складу доходу позитивний фінансовий результат від здійснення операцій з придбання прав вимоги. При визначенні фінансового результату враховуються витрати, фактично понесені таким платником податку на придбання права вимоги зобов’язань третьої особи (боржника).
Якщо витрати на придбання прав вимоги зобов’язань третьої особи понесені вторинним кредитором після наступного відступлення права вимоги або виконання вимоги боржником, то до складу доходу включається вся сума отриманого вторинним кредитором доходу від такої операції, при цьому коригування фінансового результату за такою операцією у подальшому п. 153.5 ст. 153 ПКУ не передбачено.



Подробнее: http://buhforum.com/viewtopic.php?f=15&p=70270

 

Оподаткування операцій з відступлення права вимоги. При першому відступленні зобов'язань витрати, понесені платником податку - першим кредитором, визначаються в розмірі договірної вартості товарів, робіт, послуг, за якими виникла заборгованість, за фінансовими кредитами - у розмірі заборгованості за даними бухгалтерського обліку на дату здійснення такого відступлення, а за іншими цивільно-правовими договорами - у розмірі фактичної заборгованості, що відступається. До складу доходів включається сума коштів або вартість інших активів, отримана платником податку - першим кредитором від такого відступлення, а також сума його заборгованості, яка погашається, за умов, що така заборгованість була включена до складу витрат.

Перейти до спискуВерсiя для друку

 

                          


Інформація про місця укриття населення в підземному просторі Подільського району міста Києва у разі виникнення надзвичайної ситуації техногенного, природнього та воєнного характеру станом на 06.05.2024