40 років тому, 9 листопада 1976 року, Микола Данилович Руденко оголосив про створення Української Гельсінкської Групи.
Заснована ця правозахисна організація за ініціативою письменника і філософа Миколи Руденка, ґенерала Петра Григоренка, громадської діячки Оксани Мешко, письменника-фантаста Олеся Бердинка, юриста Левка Лук’яненка (Чернігів). Її членами-засновниками стали також мікробіолог Ніна Строката-Караванська (м. Таруса Калузької обл.), інженер Мирослав Маринович, історик Микола Матусевич, учитель Олекса Тихий (Донеччина), юрист Іван Кандиба (м. Пустомити на Львівщині). Вони підписали Декларацію Української громадської групи сприяння виконанню гельсінкських угод – про її створення – та Меморандум №1. Секретарем УГГ стала Раїса Руденко, дружина М.Руденка.
Група мала діяти на основі Прикінцевого акта Наради з безпеки та співпраці в Європі (НБСЄ), якого 1 серпня 1975 року, після тривалих переговорів і зволікань, підписали в столиці Фінляндії м. Гельсінкі 33 держави Європи (тобто всі, крім Албанії), а також США та Канада.
Держави – учасниці Гельсінкського процесу, зокрема, зобов’язувалися дотримуватися прав людини в межах Загальної декларації прав людини ООН від 10 грудня 1948 року. Прикінцевим актом НБСЄ передбачалося, що виявлення фактів переслідування людей за переконання віднині викликатиме юридично обґрунтовані претензії інших сторін і більше не буде трактуватися як втручання у внутрішні справи країни. Українські правозахисники вирішили скористатися цією нагодою, щоб показати світові, що в Україні порушуються елементарні права людини і нації в цілому. Це був геніяльний здогад: поставити український національний інтерес на міжнародну правову основу, в контекст протиборства демократичного Заходу і тоталітарного СССР. І всього через півтора десятиліття, у взаємодії з іншими чинниками, Україна здобула незалежність мирним способом.
З нагоди відзначення 40-ї річниці створення Української Громадської Групи сприяння виконанню Гельсінських угод Уряд затвердив План відповідних заходів. Передбачається, що у рамках відзначення 40-ї річниці створення Української Громадської Групи сприяння виконанню Гельсінських угод органами виконавчої влади спільно з інститутами громадянського суспільства будуть проведені урочисті, інформаційні та освітні заходи. Крім того планується виготовлення та поширення науково-популярних видань, проведення тематичних виставок архівних документів та світлин, пов'язаних з громадсько-політичною та правозахисною діяльністю Української Громадської Групи сприяння виконанню Гельсінських угод тощо.
Також 8 листопада 2016 року в Києво-Могилянській академії (м. Київ, вул. Г. Сковороди, 2) відбудеться конференція на тему: "Українська Гельсінська Група у вітчизняному та світовому правозахисному русі" .
За матеріалами сайтів: http://helsinki.org.ua/, http://www.memory.gov.ua/